Kuidas teha nii, et vahetult enne jõule ja jõulude ajal ei tekiks stress ja tunne, et tahaks lihtsalt vaikselt kuhugi nurka pugeda ja mitte välja tulla enne kolmekuningapäeva?

Paljud meist teavad seda olukorda, kus aasta lõpu lähenedes stress järjest kasvab. Me avastame end ühel hetkel töölaviini alt, sest enne pühade saabumist on vaja viimase kahe nädala töö ära teha. Lisaks on paari päeva pärast jõulud – kingitused on veel ostmata aga rahakotis haigutab auk! Lastel on lasteaias/koolis/muusikakoolis jõulupidu kuhu peab poole tööpäeva pealt kohale minema (kõigil kolmel järjestikustel päevadel, sest kohalikud õppeasutused suudavad üritusi omavahel kooskõlastada ja organiseerida nii, et kõik ühele päevale ei langeks).  Siis veel jagatud kohustused perekondliku jõulupeo osas – kes teeb kartulisalati, kes verivorstid, kes marineeritud seened, ja üleüldse -kas jõulukeeks on juba laagerdumas? Ja muidugi on endal ja abikaasal või elukaaslasel ka veel  firmapidu kuhu oleks viisakas kohale minna. Aastalõpueelsetest kliendikohtumistest parem ei hakka rääkimagi. Kas kõlab tuttavalt?

Õnneks on jõulud igal aastal samal ajal ning meil on võimalus nendeks ette valmistuda nii, et jõulude ajal ei tekiks ülemäära stressi.

  1. Kasutage kalendrit. Näiteks Google kalender- seal saab kalendreid pereliikmete vahel jagada nii, et ta näitaks teile kõigi pereliikmete üritusi ühes ja samas kalendris. Lisaks internetiversioonile saab seda kasutada ka telefonis, tahvlis ja arvuti töölaual – see on eriti mugav, sest nii on sul kalender koguaeg silma all.
    Pange kõik oma kohustused kalendrisse kirja. Arvestage ligikaudu välja kui kaua teil kohustuse täitmiseks võiks aega minna, ning pange see kalendrisse, meeldetuletusega! Põhimõtteliselt on tegemist tööde nimekirjaga, mis on teil kalendris. Nii saavad asjad õigel ajal tehtud ning teil on hea ülevaade sellest kui palju teil on aega (et vältida üleliigsete lisakohustuste võtmist). Näiteks 25. oktoobril on teil kalendris kirjas, et on vaja jõulukingitusi ostma minna, kolm tundi olete omale selleks aega planeerinud, ning siis saategi sellega tegeleda. Või 1. advendil tuleb kalendrist meeldetuletus, et on vaja rosinad ja kuivatatud puuviljad jõulukeeksi jaoks ligunema panna. Lisaks heale aja planeerimisele aitab selline tegevute kalendrisse märkimine teil ka oma töid ja tegemisi grupeerida, lisades samale päevale sarnaseid asju – näiteks linnas käimist vajavate tegevuste päev.
    Kindlasti kirjutage ka kõik jõuluüritused võimalikult vara omale kalendrisse ja leppige peresiseselt kokku kes millisel üritusel käib ning kes millise jõuludega kaasneva kohustuse eest vastutab.
  2. Mõelge läbi kellele ja mida te kinkida tahate. Rääkige oma sõprade ja pereliikmetega ka. Kindlasti ei pea kingitusi tegema kõikide pereliikmete lastele – võib ju kokku leppida, et ühisel jõulupeol teevad lapsele kingituse ainult tema vanemad. Nii ei teki rahakotti auku, säästate maailma (sest kellele neid mõttetuid plastmassvidinaid ikka vaja on? – emakesele maale kindlasti mitte) ja stress hoiab teist eemale.
  3. Alusta kaunistamisega varem! – mõte kuuse toomisest 1. advendil ei pruugi teile meelepärane olla. Võibolla ärritab teid see, et kauplused liiga vara jõulureklaamidega peale hakkavad. No las nad hakkavad – ärge laske ennast sellel mõjutada! Talv on pime aeg, me teame seda. Tegelikult ei pea tulukesed ja ehted olema ainult jõulukaunistuseks – need võivad kaunistada meie talve ja anda meile valgust ja silmailu ka enne ja pärast jõule.
  4. Ärge liiga palju süüa tehke ega sööge. Kuidagi on juhtunud nii, et üheks jõulude sümboliks on lookas pidulaud ning punnis särgipõu – see kindlasti ei peaks nii olema! Kohustus pidulauale sadat erinevat rooga valmistada ning laud looka katta on stress kuubis. “Kohustus” pidulauas arutult toitu sisse vohmida garanteerib ka selle, et stress jätkub peale jõule ning muutub 1. jaanuari lubaduseks kaalust alla võtta. Ärge tehke seda endale, aeg on kombeid muuta! Süüa vähem, aga paremini.
  5. Võtke aega iseendale. Kõlab nagu klišee, aga tegelikult on see väga oluline. Me ei ela Ameerikas, aga oma elustiilidega tundume järjest enam sinnapoole pürgivat. Kas see on see elustiil mida me tahame? Kas me tahame lõputut kiirustamist, puhkusteta elu, 60-70 tunniseid töönädalaid? Ei taha ju! Ärme siis teeme endale liiga ning võtame omale aega siis kui meil seda vaja on. Jõulud on hea aeg just endale aja võtmiseks. Kõiki päevi ei pea ürituste ja kokkusaamistega täis planeerima, saab ka rahulikult endale ja perele üks-kaks päeva aega võtta ning puhata – nagu lisanädalavahetus 🙂  Poputage siis ennast ning oma pereliikmeid ning värskendage oma pead, et rõõmsalt ja stressivabalt uude aastasse astuda.

Soovime teile kõigile meeleolukat ja stressivaba pühadeaega ning edu uuel aastal!